Stomatologia

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza nazywana również stomatologią ogólną obejmuje najważniejsze usługi związane z prawidłową higieną jamy ustnej. Podstawowe zabiegi z tej dziedziny związane są z profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków.

 

Do stomatologii zachowawczej zalicza się zarówno samą profilaktykę jamy ustnej, jak i już faktyczne leczenie ubytków próchnicznych. Celem zabiegów profilaktycznych jest skuteczne uniknięcie rozprzestrzeniania się próchnicy poprzez usunięcie kamienia nazębnego. Do najpopularniejszych działań w tym zakresie należy:

  • przeprowadzanie badań kontrolnych jamy ustnej i zębów;
  • usuwanie problemów związanych z nadwrażliwością oraz krwawieniem dziąseł;
  • oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz kamienia;
  • lakierowanie;
  • lapisowanie zębów u dzieci.
  • leczenie próchnicy zębów;
  • wypełnianie wszelkiego rodzaju ubytków;
  • leczenie pourazowych zębów stałych;
  • odbudowę korony zębowej;
  • leczenie endodontyczne, czyli kanałowe;
  • higienizację jamy ustnej.


Próchnica jest najczęściej występującą chorobą zębów w społeczeństwie.
Można skutecznie jej zapobiegać, a leczenie jej nie jest skomplikowane - przynajmniej w początkowym stadium. Nieleczona, zaawansowana próchnica jest przyczyną poważnych i bolesnych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Każdy z nas powinien pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Regularne wizyty pomogą uchronić nas przed nieprzyjemnymi skutkami.
Leczeniem zachowawczym w naszej placówce zajmują się: Dr Taida Gajewska, Dr Karolina Mikołajczak, Dr Anna Lutostańska

Współczesna stomatologia, dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, wielokrotnie umożliwia uratowanie zębów pierwotnie zakwalifikowanych do ekstrakcji, czyli usunięcia. Pozwala na to leczenie kanałowe pod mikroskopem, jakie jest dostępne w usługach stomatologicznych naszego gabinetu.

 

Na czym polega?

Polega na udrożnieniu, oczyszczeniu oraz wypełnieniu kanałów korzeniowych zęba. Wykonuje się je w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia miazgi, czyli niewielkiej pod względem objętości, ale bardzo mocno unerwionej tkanki, wypełniającej ząb od zewnątrz. Jeśli na skutek np. głębokiego zakażenia próchnicowego albo urazu mechanicznego dojdzie do jej obrzęku, miazga uciska na znajdujące się w niej nerwy, co powoduje bardzo silny ból, promieniujący niekiedy na całą twarz. Jedyną szansą na uratowanie zęba przed ekstrakcją jest wówczas leczenie kanałowe. Jeszcze niedawno stomatolog w trakcie leczenia endodontycznego musiał polegać wyłącznie na swoim wzroku. Obecnie możliwe jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, co znacznie zwiększa precyzję zabiegu – wyjaśniają specjaliści stomatologii Provital.

 

 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – wskazania

 

Stomatolog może zalecić przeprowadzenie leczenia kanałowego pod mikroskopem w przypadkach:

  • głębokich ubytków miazgi,
  • zapalenia tkanek okołowierzchołkowych,
  • martwicy i zgorzeli miazgi,
  • urazów mechanicznych zębów (zwichnięcia, złamania),
  • nieprawidłowo wykonanego pierwszego leczenia endodontycznego,
  • zębów o nietypowej budowie anatomicznej (wąskie kanały, zakrzywione korzenie).

 

W celu jak najdokładniejszego leczenia kanałowego pod mikroskopem w Provital wykonać można tomograf 3D , pozwalający stomatologowi na szybką i precyzyjną ocenę struktur anatomicznych zębów pacjenta.

 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – dlaczego warto?

Znacznie zwiększa to skuteczność zabiegu – prawidłowo wykonane leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na zachowanie zęba przez wiele lat, przy zachowaniu zarówno jego estetyki, jak i funkcjonalności.
Lekarze zajmujący się leczeniem endodontycznym (kanałowym) postarają się zadbać o komfort pacjenta, oraz z pełna precyzja przeprowadzić takie leczenie. Zadba o to:

 

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem odpowiedniego zgryzu i wyglądu zębów, w związku z ich utratą lub mocnym uszkodzeniem, jeśli nie jest w takiej sytuacji możliwe zastosowanie przy ich odbudowie określonych metod stomatologii zachowawczej. Dzieli się na wykonywanie uzupełnień protetycznych stałych (korony, mosty, licówki, korony na implantach) oraz uzupełnień ruchomych (protezy zębowe).

Kto może skorzystać z leczenia protetycznego?

Leczeniem protetycznym można objąć zarówno pacjentów, którzy posiadają wszystkie zęby, ale mają nierówny zgryz, jak i tych, którzy z jakiegoś powodu częściowo lub całkowicie je stracili. Nie każdy pacjent zdaje sobie z tego sprawę, ale utrata nawet jednego zęba niekorzystnie wpływa na układ żucia i może doprowadzić do przesuwania się zębów, bądź innych problemów. Każdy przypadek pacjenta kwalifikującego się do leczenia protetycznego wymaga indywidualnego podejścia. Przed podjęciem decyzji o stosowanej metodzie leczenia dokonywany jest wywiad oraz badanie, oraz pantomogram. Na jego podstawie oceniany jest stan uzębienia co warunkuje czy zastosowane zostaną korony lub licówki czy też potrzebne będzie zastosowanie protez.

Korony i mosty

Korony i mosty to stałe uzupełnienia protetyczne, mocowane do zębów lub implantów. Korony przykrywają uszkodzony ząb, mają za zadanie go wzmocnić i poprawiać jego wygląd. Korony i mosty wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, do najbardziej popularnych należą porcelanowe lub ceramiczne, które idealnie dopasowują się do naturalnego zabarwienia zębów.

Protezy

Protezy zębowe ruchome, jak sama nazwa wskazuje mogą być zakładane i zdejmowane. Używa się ich zarówno do uzupełniania pojedynczych ubytków, jak i do stworzenia całkowicie nowej szczęki zębowej. Protezy zębowe ruchome należy zakładać w ciągu dnia i zdejmować w nocy. Dzięki temu dziąsła i błona śluzowa może odpocząć. Protezy tego rodzaju wymagają dłuższego przyzwyczajania się, gdyż mówienie i jedzenie jest zupełnie inne, niż przy naturalnym uzębieniu. Proces adaptacyjny w tym przypadku może trwać nawet kilka miesięcy.

Protezy zębowe ruchome dzielą się na całkowite i częściowe. Ze względu na wybór materiału z jakiego mają być wykonane mogą być to protezy akrylowe, szkieletowe, elastyczne.
Aby ustalić rodzaj pracy protetycznej, czas jej wykonywania potrzebna jest indywidualna konsultacja protetyczna. W naszym gabinecie takim leczeniem zajmuje się Dr Aleksandra Potocka.

 

Ortodoncja jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne jest stosowane, aby poprawić ustawienie zębów, wykonać korektę problemów zgryzowych, a co za tym idzie – poprawić uśmiech oraz samopoczucie pacjenta. Dobrze przeprowadzone leczenie ortodontyczne, choć czasochłonne, niweluje kompleksy, a pacjenci mogą szeroko uśmiechać się bez skrępowania.

Nieprawidłowości w ułożeniu zębów mogą być powodem komplikacji zdrowotnych. Wady zgryzu przyczyniają się do częstych bólów głowy, nieprawidłowej postawy ciała, bezdechu sennego oraz chrapania. Ponadto nieprawidłowy zgryz negatywne wpływa na stan uzębienia pacjenta – zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy oraz wystąpienia paradontozy. U dzieci nieprawidłowy zgryz może utrudnić wyrżnięcie się zębów stałych. W wyniku wad zgryzu dochodzi do wzmożonego ścierania się zębów co negatywnie wpływa na ich kondycję.

Podczas pierwszej wizyty zazwyczaj ustalany jest plan leczenia oraz harmonogram kolejnych wizyt. Często na początku konieczne jest również leczenie stomatologiczne, które ma na celu usunięcie próchnicy, leczenie chorób przyzębia, chorób dziąseł lub uzupełnienie ubytków zębowych. Jedynie po wyleczeniu próchnicy można rozpocząć leczenie ortodontyczne i założyć aparat ortodontyczny, dlatego warto udać się do stomatologa jeszcze przed wizytą u ortodonty.

Ze względu na rodzaj aparaty dzielą się na stałe i ruchome.

Aparaty stałe mogą być wykonane z różnych materiałów, najczęściej stosowane są aparaty metalowe i kosmetyczne. Ortodonta na pierwszej wizycie konsultacyjnej przedstawia opcje leczenia oraz możliwości wyboru aparatu stałego. Aparaty stałe najczęściej stosowane są u młodzieży i osób dorosłych.

Aparaty ruchome są stosowane zazwyczaj u dzieci i młodzieży. Wykonywane są w pracowni protetycznej na podstawie pobranego w gabinecie wycisku, każdy aparat jest dostosowany indywidualnie do danej osoby. Aparaty te są wyjmowane samodzielnie z ust przez pacjenta.

Aby dowiedzieć się więcej na temat aparatów, sposobach leczenia ortodontycznego lub sprawdzić czy twoje uzębienie wymaga takiego leczenia, konieczna jest konsultacja ortodontyczna. Ortodonta Dr Kalina Czajkowska zajmująca się w naszej placówce leczeniem ortodontycznym, z pewnością odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości.

Jest to połączenie wiedzy i zagadnień charakterystycznych dla obu składających się na nią nauk - stomatologii oraz chirurgii. Specjaliści tej dziedziny są w stanie na przykład dokonać ekstrakcji (usunięcia) zęba nawet w przypadku, kiedy na powierzchni pozostał jedynie niewielki ułomek, niemożliwy do wyjęcia przez stomatologa. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się jednak nie tylko zębami i związanymi z nimi problemami – w zakres jej zainteresowań wchodzi cała jama ustna.

Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa:
- ekstrakcje zębów (w tym zatrzymanych zębów mądrości)
- odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku
- plastyki połączeń ustno – zatokowych
- leczenie ropni
- resekcji wierzchołka korzenia
- hemisekcji (odcięcia fragmentu korzenia)
- zabiegi na zatoce szczękowej (podniesienie dna zatoki)
- odbudowy kości
- operacje usunięcia torbieli
- zabiegi z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej często są bardzo stresujące dla pacjenta, o komfort, sprawne przeprowadzenie zabiegu w bezstresowej atmosferze zadbają Dr Michał Korba oraz Dr Paweł Węgorek.

Implantologia pozwala na odtworzenie zębów utraconych w wyniku urazów, uszkodzeń lub niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej. To dziedzina ciągle rozwijająca się, z biegiem lat implanty zębów stają się coraz popularniejsze i coraz bardziej dostępne dla dużego grona pacjentów. Implanty stomatologiczne to szansa na piękny uśmiech, do której przekonuje się coraz więcej pacjentów. Implanty stomatologiczne mogą zastępować pojedyncze zęby, a także całe łuki zębowe.

Jak wygląda implant?

Implant to wykonany zwykle z tytanu, sztuczny korzeń zęba, zastępujący utracony wcześniej korzeń naturalny. Implant stomatologiczny umożliwia zamocowanie nowej korony zębowej na miejscu utraconego zęba, umieszczany jest w kości wyrostka zębowego poprzez wkręcenie. Korona sztucznego zęba mocowana jest na stałe i dobierana kolorem i teksturą do pozostałych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Przed wszczepieniem implantu konieczna jest odpowiednia diagnostyka w celu oceny możliwości uzupełnienia braków.

Na rynku jest wiele systemów implantologicznych, w celu dobrania odpowiedniego systemu, rozmiaru i oceny czy jest możliwość uzupełnienia braku zęba poprzez wszczepienie implantu zapraszamy na konsultację implantologiczną do naszych specjalistów: Dr Michał Korba oraz Dr Aleksandra Potocka

Zabieg higienizacji zębów to profilaktyczne oczyszczanie, usuwanie kamienia oraz osadów nazębnych. Najczęściej wykonywany w pakiecie z polerowaniem, fluoryzacją oraz wybarwianiem płytki nazębnej. Dzięki regularnemu oczyszczaniu zębów ze złogów nazębnych dbamy o prawidłowy stan dziąseł oraz ograniczamy ryzyko pojawienia się próchnicy. Zabieg ten zalecany jest aby przeprowadzać 2 razy do roku.

Profesjonalny zabieg przeprowadzany jest przez dyplomowane higienistki stomatologiczne: Anna Kamińska oraz Luiza Kopyt.

Głównymi wskazaniami do higienizacji jamy ustnej są:
- profilaktyka stomatologiczna
- osady powstające w wyniku palenia, picie kawy lub herbaty
- kamień nazębny
- osad nazębny
- skłonności do próchnicy
- przed leczeniem zachowawczym
- przed leczeniem ortodontycznym
- przed leczeniem protetycznym
- przed wybielaniem zębów

Skaling (usuwanie kamienia nazębnego)

Jest to zabieg polegający na usunięciu z powierzchni zębów zmineralizowanej płytki nazębnej czyli kamienia nazębnego. W wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej dochodzi do odkładania się płytki nazębnej (w jej skład wchodzą resztki pokarmowe, składniki śliny i bakterie) na powierzchni zębów, pod wpływem związków mineralnych obecnych w ślinie płytka nazębna utwardza się. Najczęściej wykonywany jest przy użyciu skalera ultradźwiękowego lub instrumentów ręcznych (kiret). Sam zabieg jest bezbolesny, czas trwania jest uzależniony od ilości złogów.

Piaskowanie (usuwanie osadu)

to zabieg, który ma za zadanie usunięcie z powierzchni zębów osadu i przebarwień pochodzących ze spożywanych pokarmów i napojów. Aby usunąć osady stosujemy urządzenie mechaniczne nazywane piaskarką. Strumień środka czyszczącego popularnie zwany piaskiem podawany jest pod ciśnieniem. Dzięki temu usuwane są zanieczyszczenia z najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe i zagłębienia na powierzchni zębów.

Fluoryzacja

Fluor to pierwiastek, który ma za zadanie wzmocnić szkliwo oraz zapobiec powstawaniu próchnicy. Zabieg ten polega na nałożeniu na oczyszczone zęby preparatu z zawartością fluoru, są to preparaty w postaci pianki, żelu, lakierów lub pasty. Zazwyczaj wykonywana jest jako ostatni etap higienizacji.

© Provital Stomatologia - Wszelkie prawa zastrzeżone